top of page

Pierwszy raz? Bywa stresujący, dlatego krok po kroku przeprowadzimy cię przez wybory

Za kilka dni pierwszy raz skorzystasz z możliwości zagłosowania w wyborach? Gratulacje! Udział w wyborach to wielka rzecz, dlatego rozumiemy, jeżeli czujesz stres i boisz się, że “nie wiesz, jak to robić”. Chętnie opowiemy ci, co się dzieje w lokalach wyborczych.Skąd mam wiedzieć, gdzie głosuję? Zacznijmy od tego, jak w ogóle trafić do miejsca, w którym możesz zagłosować. Jeżeli nie jesteś tego pewien, zajrzyj do wyszukiwarki na stroni Państwowej Komisji Wyborczej – wystarczy wpisać nazwę miejscowości i ulicę, przy której mieszkasz. Poniżej pojawi się adres siedziby i lista ulic, które mieszczą się w granicach obwodu.

Dotyczy to jednak osób, które głosują w miejscu, w którym są zameldowane lub tych, które zmieniły już swój obwód głosowania na zgodny z miejscem stałego zamieszkania. Jeśli chcesz zagłosować w innym miejscu, niż jesteś zameldowany/-a, musisz złożyć wniosek o wpisanie do rejestru wyborców do urzędu gminy.

Zmienić miejsce głosowania możesz na stronie gov.pl do 12 października.

Chcesz zagłosować za granicą? Sprawdź w naszym przewodniku, jak to zrobić.

Co mam robić 15 października? Lokale wyborcze otwarte będą w niedzielę, 15 października, od 7:00 do 21:00. Wybierz godzinę, która najbardziej ci odpowiada – wcześniej możesz umówić się z rodziną lub znajomymi, że pójdziecie zagłosować razem. Z bliską osobą będzie ci łatwiej, jeżeli w pojedynkę nie czujesz się komfortowo.

Co muszę ze sobą zabrać? W dniu wyborów musisz mieć przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem (może to być dowód osobisty, ale też na przykład paszport) – w formie tradycyjnej lub wersji elektronicznej w aplikacji mObywatel. Niektórzy zabierają również ze sobą długopis – jeżeli jednak nie będziesz mieć go przy sobie, nic się nie stanie. W lokalu udostępniane są długopisy.

Wchodzę do lokalu i co dalej? Zobaczysz komisję, która będzie siedziała przy stole. Zdarza się, że do stolika jest kolejka. Poczekaj na swoją kolej. Pamiętaj, że 15 października możemy odebrać od komisji trzy karty: z listą kandydatów do Sejmu, z listą kandydatów do Senatu, z listą pytań referendalnych.


Możesz odebrać wszystkie karty lub z którejś zrezygnować – masz do tego prawo. Jeżeli zdecydujesz, że którejś karty nie chcesz odebrać, poinformuj o tym komisję. Zostaniesz poproszony/-a o okazanie dokumentu. Członek komisji sprawdzi dane, odnajdzie Twoje dane na liście i wyda karty. Potem już tylko głosowanie!

Czy muszę brać udział w referendum? Nie musisz brać udziału w referendum, a taka decyzja nie wyklucza udziału w wyborach. Jeżeli chcesz odmówić przyjęcia karty referendalnej, zajrzyj do naszego krótkiego przewodnika, jak to zrobić.

Mam karty! Żeby poprawnie zagłosować na wybranych kandydatów/kandydatki, należy oddać głos na jedną osobę spośród osób kandydujących do Sejmu oraz na jedną osobę spośród kandydujących do Senatu. Znajdź nazwisko wybranej kandydatki lub kandydata i w kratce z lewej strony postaw X. Pamiętaj, że znak „x” to co najmniej dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki.

Przyczyną nieważności głosu, jest:

  • oddanie głosu na więcej niż jedną listę, czyli postawienie znaku „x” w kratkach obok nazwisk kandydatów umieszczonych na więcej niż jednej liście,

  • nieoddanie głosu na którąkolwiek z list, czyli niepostawienie znaku „x” w żadnej kratce,

  • postawienie znaku innego niż co najmniej dwie przecinające się linie w obrębie kratki.

Po zaznaczeniu kandydatów wystarczy wsunąć karty do urny wyborczej. I już, gotowe!
Zdjęcie: Unsplash/Tanya Pro

Comments


DO:ŁĄCZ DO NEWSLETTERA!

bottom of page