top of page

Nie wiesz, na kogo głosować? 5 narzędzi, które pomogą ci podjąć decyzję

Obserwując polską debatę publiczną, można odnieść wrażenie, że Polki i Polacy mają mocno określone poglądy polityczne i od lat wybierają pomiędzy PO i PiS. Warto jednak pamiętać, że mamy system wielopartyjny – wyborcy nie muszą zatem głosować tylko na jedną z dwóch największych partii. Niezdecydowanym i zagubionym decyzję podjąć mogą pomóc narzędzia, które za nas selekcjonują informacje z programów różnych partii. Jeżeli nadal nie wiesz, na kogo oddać głos, sprawdź, które ugrupowanie jest najbliższe twoim wartościom.Latarnik Wyborczy Latarnik jest bardzo popularny i doskonale znany polskiemu społeczeństwu – w tym roku skorzystało z niego już ponad 2,6 mln osób. Narzędzie od 2005 roku uruchamia organizacja pozarządowa Centrum Edukacji Obywatelskiej. Celem Latarnika jest wsparcie w podejmowaniu świadomych decyzji wyborczych, a jego obsługa jest bajecznie prosta – wystarczy wejść na stronę i ocenić ważność 20 stwierdzeń dotyczących najbardziej istotnych i aktualnych tematów życia publicznego. Po udzieleniu odpowiedzi Latarnik porównuje je z odpowiedziami komitetów wyborczych, a następnie oblicza procentową zgodność.

Jak to działa? Komitety wyborcze partii dostarczają Latarnikowi informacji na temat swojego programu, a my możemy porównać odpowiedzi ze swoimi poglądami i wartościami. Jak podaje TVN24: “przed tegorocznymi wyborami parlamentarnymi swoje odpowiedzi Latarnikowi przekazało pięć komitetów wyborczych. Nie udzielił ich komitet Prawa i Sprawiedliwości, więc uzupełniono je na podstawie analizy programu wyborczego”.

Kompas Młodych 1 422 275 – tylu nowych wyborców będzie uprawnionych do oddania głosu w jesiennych wyborach. To młode osoby, które pierwszy raz będą miały okazję pójść do urn. Świadomy wybór pomoże im podjąć Kompas Młodych – to 16 stwierdzeń o sprawach istotnych dla młodych wyborców. Zakres tematów wytypowano na podstawie pogłębionego badania i raportu Debiutanci ‘23 (znajdziecie go na stronie mlodziwyborcy.pl), dlatego znalazło się tu więcej wątków klimatyczno-środowiskowych, mieszkaniowych czy dotyczących wykluczenia komunikacyjnego.

Kompas, podobnie jak Latarnik, porównuje odpowiedzi z deklaracjami komitetów wyborczych i wskazuje procentową zgodność z każdym z nich. Do stwierdzeń odniosły się wszystkie komitety oprócz Prawa i Sprawiedliwości – w tym przypadku odpowiedzi wytypowano na podstawie programu i wypowiedzi polityków.


Barometr wyborczy Barometr przygotowała redakcja wnp.pl. W jego opisie czytamy: “Nasz latarnik wyborczy obejmuje najbardziej gorące tematy będące przedmiotem emocjonujących dyskusji zarówno wśród polityków, jak i potencjalnych wyborców. To między innymi: polityka społeczna, programy socjalne, w tym 800 plus, wynagrodzenia, emerytury, opieka zdrowotna, podatki, ochrona klimatu, sądownictwo, działania samorządów, przemiany obyczajowe, aborcja, relacje Polski z Unią Europejską, polityka zagraniczna, unijne dotacje, wejście do strefy euro, obronność kraju, polityka energetyczna, stosunek do uchodźców”.

Szeroki zakres zagadnień sprawia, że w tym teście musimy odpowiedzieć na więcej pytań – 43. Są one raczej precyzyjne (poza pytaniem o odejście od węgla) i tylko w niektórych przypadkach pojawia się opcja “trudno powiedzieć/nie mam zdania”. W tym narzędziu brakuje również dodatkowych wyjaśnień – a te bywają przydatne dla osób, które nie są na bieżąco z polityką.

Inne dostępne testy to:

  • Test od ewybory.eu (tutaj do wyboru mamy dwie ścieżki: ogólna i spersonalizowana. W tej drugiej pula pytań jest mniejsza i ogranicza się do dwóch z trzech wybranych tematów: światopogląd, polityka społeczna i socjalna oraz gospodarka)

  • Test od myPolitics i Ad Personam (raczej dla osób, które są dobrze obeznane z polityką)

Z programami wyborczymi możecie zapoznać się na stronie jakglosowac.pl Pamiętaj: wyniki testów mogą być podpowiedzią, skłonić do refleksji, zachęcić do głębszego zapoznania się z programami partii, wskazać kierunek, ale nie muszą stawać się wyrocznią. Warto zrobić kilka testów, zastanowić się, doczytać potrzebne informacje i odpowiedzieć sobie na pytanie, co jest dla mnie najważniejsze, na czym mi zależy.
Zdjęcie: Unsplash/Andrew Neel

Comments


DO:ŁĄCZ DO NEWSLETTERA!

bottom of page