top of page

5 kontrowersyjnych postulatów Mentzena i 5 sposobów, by się im przeciwstawić

Konfederacja zanotowała dwukrotny wzrost poparcia w sondażu przedwyborczym. Sławomir Mentzen, który jest jej liderem, ma teraz wyższe poparcie wśród młodych osób niż Rafał Trzaskowski czy Andrzej Duda. Może to wiązać się z prowadzeniem bardzo popularnego konta na TikToku, gdzie obserwuje go ponad 700 000 osób. Jego narracja szeroko się tam rozprzestrzenia. Wydaje się, że potencjalnym wyborcom Mentzena podoba się jego skrajnie liberalne podejście do gospodarki, postulaty ograniczenia roli państwa, czyli wprowadzenie „prawdziwie” wolnego rynku i porady jak unikać płacenia podatków. Przymykają za to oko na jego poglądy na sprawy społeczne, podejście do kościoła katolickiego czy niemające nic wspólnego z wolnością poglądy na aborcję, czy małżeństwa. Dlatego postanowiliśmy zebrać dla was 5 kontrowersyjnych postulatów Konfederacji, które mogły wam umknąć w gąszczu „rozsądnych pomysłów ekonomicznych” (tak, to żart) i 5 sposobów, by się im przeciwstawić!


1. Śluby nierozerwalne

Sławomir Mentzen chciałby zreformować instytucję ślubów cywilnych, tak aby nie można było wziąć rozwodu bez zgody biskupa diecezjalnego. Lider Konfederacji oczywiście przedstawia to jako dobrowolną opcję, podkreślając jej wolnościowy charakter, ale tak naprawdę to kolejny krok wstecz w rozdziale państwa od kościoła. Bo dlaczego niby w polskim prawie miałaby istnieć instytucja ślubu cywilnego, czyli zawieranego w majestacie prawa, przed urzędnikiem państwowym, która jednak nie mogłaby być anulowana w majestacie tego samego świeckiego prawa? Doprowadziłoby to też do sytuacji, w której prawo kościelne stoi ponad prawem państwowym.


2. Dyskryminacja, antysemityzm i nawoływanie do przemocy

"Trzeba mówić ludziom, że Żydzi dostaną naszą polską ziemię, założą Polakom chomąto i będą uprawiać nimi pole. To chwyci. Jak Braun opowiada o batożeniu homoseksualistów, to nam poparcie rośnie!" - to fragment wykładu Sławomira Mentzena. Wolnorynkowość i podkreślanie liberalizmu gospodarczego to tak naprawdę tylko przykrywka, która ma przyciągać wyborców, którzy niekoniecznie chcą się utożsamiać z ksenofobią liderów Konfederacji, o czym świadczy wypowiedź Mentzena sprzed kilku lat: „z badań wyszło, że w 2015 roku na Wolność głosowali głównie ludzie nie o wolnorynkowych, ale właśnie narodowo-radykalnych poglądach. Zatem to właśnie tam Wolność powinna łowić i stąd ich sojusz z narodowcami, Kają Godek i Grzegorzem Braunem”.


3. Radykalne podejście do aborcji.

Jedną z propozycji Sławomira Mentzena była ustawa, która zakładała, że „Kto powoduje śmierć dziecka poczętego, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”. Taka kara nie miała dotyczyć jedynie lekarza, który przeprowadzi zabieg aborcji, ale również obejmować osoby, które przerwały własną ciążę, co obecnie nie podlega żadnej karze. Propozycja zakładała, że w przypadku przerwania ciąży, która była wynikiem gwałtu, można odstąpić od wymierzenia kary, jednak tylko jeśli aborcji dokona sama poszkodowana, a nie lekarz, któremu w tym przypadku groziłoby 10 lat w więzieniu. W wypowiedzi z marca 2023 roku Mentzen podkreśla, że w przypadku gwałtu karę śmierci można rozważyć dla gwałciciela, a nie ofiary gwałtu, czyli dziecka. Z tej i innych wypowiedzi Mentzena wynika, że za ofiarę gwałtu raczej nie uważa kobiety. Nie zapowiada to radykalnej zmiany w poglądach Konfederacji na to, czy kobieta może korzystać z wolności do decydowania o własnym ciele.


4. Mentzen zwolennikiem Polexitu

Jednym z postulatów słynnej „Piątki Mentzena” jest „Polska bez Unii Europejskiej”. Lider Konfederacji nie kryje się ze swoim antyunijnym podejściem, twierdząc, że obecna polityka Unii sprawia, że życie Polaków staje się coraz droższe oraz że Bruksela „chce, żebyśmy jeździli rowerami zamiast samochodami, żebyśmy nie mogli latać na wakacje”.


5. Fatalne podejście do kryzysu klimatycznego

Konfederacja deklarowała, że „Do ekologii podchodzimy ze zdrowym rozsądkiem, dlatego nie jesteśmy przeciwnikami produkcji energii z węgla, natomiast popieramy korzystanie z nowszych, bardziej efektywnych i czystszych technologii w energetyce”. Sławomir Mentzen przyznaje, że globalne ocieplenie jest faktem, w istotnej części spowodowanym przez człowieka, ale uważa, że „Polska nie ma moralnego obowiązku jak najszybszej redukcji emisji”, bo to jednak sprawa Chin i Stanów Zjednoczonych. Dodaje też, że do ustaleń nauki w tym temacie trzeba podejść z dużą dozą sceptycyzmu, bo naukowcy już nie raz się mylili.


W skrócie, propozycje Mentzena to wolność tylko dla katolików, Polaków, heteroseksualnych mężczyzn. I ewentualnie płodów, ale tylko do czasu narodzin. No i jest to „wolność” tylko na kilka najbliższych lat, bo z takim podejściem do polityki klimatycznej, katastrofa klimatyczna zmiecie nas raczej prędzej niż później.


Brzmi strasznie? Na szczęście do wyborów jeszcze kilka miesięcy, można coś z tym zrobić!

  • Po pierwsze, na pewno pójść do urn!

  • Po drugie, wesprzeć Justynę, aktywistkę, która działa w Aborcyjnym Dream Teamie i pomaga przerywać niechciane ciąże (tutaj przeczytasz więcej).

  • Podpisać apel Grupy Stonewall i tranzycja.pl o wprowadzanie zakazu „terapii konwersyjnych”, które mają „leczyć” osoby LGBTQ+

  • Podpisać apel inicjatywy Wschód, o opodatkowanie nadmiarowych zysków konceru Orlen, który zarabia na wojnie i napędzaniu kryzysu klimatycznego.

  • I na koniec – do:łączyć do naszego newslettera, żeby zawsze na bieżąco wiedzieć, jak wspierać walkę o równe prawa człowieka!
Comments


DO:ŁĄCZ DO NEWSLETTERA!

bottom of page