top of page

Wschód mówi NIE nafciarzom z Orlenu! Dołącz do apelu!

Koniec zarabiania na ludzkich tragediach. Chcemy uczciwego opodatkowania nafciarzy, którzy wzbogacają się na wojnie w Ukrainie, nakręcaniu inflacji i pogłębianiu kryzysu klimatycznego. Podpisz apel i powiedz STOP krwawym biznesom PKN Orlen.


O co chodzi?

Kryzys? Wysoka inflacja? Strach, na ile wystarczy kolejna wypłata? PKN Orlen nie ma tych problemów. W 2022 roku wypracował przychody w wysokości ponad 278 miliardów złotych, co daje zysk netto blisko 35,5 miliarda złotych. W roku poprzednim, 2021, było to 11,2 miliarda złotych. Skąd ta różnica? W czasie wojen i kryzysów firmy paliwowe podnoszą marże na swoje paliwa.


Zrobił to również Orlen, który na wysokich cenach energii zarobił 3 razy więcej niż przed rosyjską inwazją, a teraz sprzeciwia się wprowadzeniu podatku od nadmiarowych zysków. Te pieniądze można by przeznaczyć, chociażby na pomoc obywatelom, gdy rosnące koszty energii pochłaniają coraz większe części domowych budżetów.


Orlen zarabia na marżach, napędzaniu inflacji, wydobywaniu i handlowaniu paliwami kopalnymi, które nakręcają katastrofę klimatyczną. Mówimy KONIEC.


Co możemy z tym zrobić?

Możemy się sprzeciwiać i powtarzać politykom, że chcemy definitywnego końca wszystkich nowych inwestycji w paliwa kopalne. Ropa i gaz nie zapewnią nam bezpieczeństwa. Priorytetem powinny być tanie i odnawialne źródła energii, które nie szkodzą planecie. Krwawa ropa i brudny gaz to gwóźdź do trumny ludzkości. Jeśli nie godzisz się na przekręty nafciarzy z Orlenu, podpisz się pod apelem Inicjatywy Wschód.


Dlaczego to ważne?

Każda nowa inwestycja w ropę, gaz i węgiel oddala nas od jakkolwiek bezpiecznej przyszłości. Gdy Polki i Polacy z przerażeniem patrzą na kolejne podwyżki i zastanawiają się, czy wystarczy im na opłacenie rachunków i zakup jedzenia w następnym miesiącu, biznesmeni z Orlenu liczą kolejne zarobione tysiące. Zamiast gwarantować obywatelom czystą energię, Obajtek i jego koledzy zbijają miliony na odbieraniu nam bezpieczeństwa i plądrowaniu Ziemi.


W planach Orlenu są kontrakty z takimi reżimami jak Katar czy Arabia Saudyjska, a zeszłoroczne marże "obajtkowe" sprawiły, że to Polki i Polacy dokładali się do wątpliwych moralnie i niebezpiecznych inwestycji. Nie zgadzamy się na nakręcanie nierówności społecznych i zarabianiu na tragediach innych ludzi!Comments


DO:ŁĄCZ DO NEWSLETTERA!

bottom of page