top of page

Wesprzyj Agnieszkę Holland! Razem z nami powiedz NIE nagonce nakręcanej przez PiS

W ostatnich dniach jesteśmy świadkami obrzydliwej nagonki wymierzonej w reżyserkę Agnieszkę Holland. Wszelkie możliwe granice “dyskusji” społecznej, epitetów i oskarżeń zostały przekroczone. Wyraź swój sprzeciw, pokaż, że nie zgadzasz się na takie praktyki partii rządzącej.O co chodzi? 22 września premierę miał najnowszy film Agnieszki Holland. Jednak jeszcze zanim “Zielona granica”, doceniana przez zagranicznych krytyków i widownię, trafiła do polskich kin, spotkała się z ostrą krytyką partii rządzącej – politycy PiS-u, pomimo tego, że nie mieli okazji obejrzeć filmu, rozpoczęli skandaliczną nagonkę na twórców. Kolejni funkcjonariusze państwowi z prezydentem Andrzejem Dudą na czele rozpoczęli wyścig na najbardziej obraźliwe określenia w kierunku reżyserki i “Zielonej granicy”.

Według Jarosława Kaczyńskiego film ma charakter “haniebny, odrażający, obrzydliwy”. Prezes PiS dodał, że “Ci, którzy robią takie filmy, którzy je wspierają, którzy przyjmują je dobrze, są w gruncie rzeczy armią Putina” (co jest atakiem również na widzów, którzy wybiorą się na film, by samodzielnie go ocenić). Beata Kempa w tym kontekście wspomina o “tępej propagandzie” i “metodach Goebbelsa”, a Mateusz Morawiecki mówi o “apogeum pedagogiki wstydu”.

Andrzej Duda sugeruje natomiast, że film jest “szkodą dla Polski” i “podłością”, a minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wprost porównał produkcję Agnieszki Holland do działalności nazistowskiej propagandy: „W III Rzeszy Niemcy produkowali propagandowe filmy pokazujące Polaków jako bandytów i morderców. Dziś mają od tego Agnieszkę Holland…”.

Nienawistną narrację podłapały niektóre środowiska (i to wcale nie filmowe), które również filmu nie widziały. Efektem jest publiczny lincz na twórców, a także demonstracje pod kinami (nieraz również całkowita rezygnacja z wyświetlania “Zielonej granicy”).

Co możemy z tym zrobić? Możemy nie uginać się wobec obelg i obrzydliwej narracji, nie dać się zastraszyć i poniżyć – i pójść do kina (jeżeli mamy na to ochotę i chcemy wyrobić sobie własną opinię). Podpiszcie również list wsparcia dla Agnieszki Holland. Pokażmy reżyserce i całej ekipie, która pracowała przy produkcji, że nie ma naszej zgody na obraźliwe wypowiedzi i ataki.

Dlaczego to ważne? Smutne i absurdalne jest, że polskich polityków bardziej poruszył film Agnieszki Holland, niż kwestie łamania praw człowieka na granicy polsko-białoruskiej – o czym od miesięcy alarmują organizacje, aktywiści i wolontariusze. Agresywne reakcje prezydenta i polityków partii rządzącej przynoszą wstyd Polsce i polskiej racji stanu.


To niedopuszczalne, żeby władze stygmatyzowały artystów i ich twórczość, żeby ubliżały obywatelom, którzy chcą zobaczyć filmowe dzieło, żeby wykorzystywały w tym celu naszą wspólną, tragiczną historię i hasła, które służyły do walki z nazistowskim okupantem. Nie musimy się godzić na takie praktyki. Każdy obywatel i obywatelka ma prawo czuć się bezpiecznie w swoim kraju.


Zdjęcie: zrzut ekranu/YouTube/Wideoportal


Comments


DO:ŁĄCZ DO NEWSLETTERA!

bottom of page