top of page

To najczęściej diagnozowany nowotwór na świecie. 3 fakty o raku piersi

Rak piersi to nie wyrok – doskonale znamy to hasło, wiemy, że współczesna medycyna daje chorym duże szanse na wyleczenie, ale... Tej medycynie trzeba pomóc – wykonywać samobadania, regularnie spotykać się ze specjalistami, reagować, gdy dzieje się coś niepokojącego. Oto 3 fakty o raku piersi, które warto zapamiętać.Jeden z najczęstszych nowotworów Każdego roku 22 tysiące Polek słyszy diagnozę – z raportów Krajowego Rejestru Nowotworów dowiadujemy się, że w 2020 roku rak piersi i nowotwory ginekologiczne odpowiadały za 37 proc. wszystkich zachorowań na nowotwory wśród kobiet.

W 2021 roku WHO ogłosiło, że rak piersi – a nie jak było do tej pory rak płuc – jest najczęściej diagnozowanym nowotworem na świecie. Nowotwór piersi jest również najczęstszym nowotworem złośliwym. Warto dodać, że w ciągu ostatnich 20 lat całkowita liczba nowotworów piersi na świecie zwiększyła się o prawie 100 proc. Rośnie również liczba zgonów wśród pacjentek, co niepokoi ekspertów – i to przede wszystkim dlatego, że panie rezygnują z badań, co opóźnia diagnozę. A tutaj...

Czas ma znaczenie! Szacuje się, że u 5-10 proc. kobiet rak piersi rozpoznawany jest w stopniu zaawansowanym, co niestety znacznie utrudnia podjęcie skutecznych interwencji medycznych. Niestety z tego powodu jest to druga – po raku płuca – przyczyna zgonów onkologicznych wśród kobiet. A wśród młodych Polek (20-44 lata) – pierwsza. Wniosek? Zbyt wiele kobiet trafia do lekarza, gdy choroba jest już daleko posunięta.

“Od mniej więcej 13 lat obserwowana jest rosnąca tendencja w zakresie umieralności na raka piersi. I to pomimo postępów w zakresie organizacji leczenia, diagnostyki czy dostępu do nowoczesnych opcji terapeutycznych” – czytamy w serwisie onkonet.pl. Pilnie potrzebujemy edukacji, która skłoniłaby kobiety do regularnych badań i profilaktyki.

Warto w tym miejscu przypominać o samobadaniu piersi, bo to właśnie wtedy bardzo często dochodzi do wczesnego wykrycia niepokojących zmian. Samobadanie powinno być wykonywane przez kobiety już od 20. roku życia w każdym miesiącu (najlepiej do pięciu dni po zakończeniu krwawienia miesiączkowego). Paniom, które już nie miesiączkują, zaleca się badanie swoich piersi tego samego dnia w każdym miesiącu. To ważne, by od wczesnego wieku “zapoznawać się” ze swoim biustem i poznać jego budowę, ponieważ dzięki temu szybko będziemy w stanie określić, że dzieje się coś “dziwnego”. Nawet gdy nieprawidłowości będą niewielkie. Równie istotna jest regularna mammografia, ale tutaj pojawia się kłopot...

Brak chętnych na mammografię Polska, według danych OECD, notuje jeden z najgorszych w Unii Europejskiej wyników, jeśli chodzi o wykonywanie mammografii. Owszem, programy przesiewowe funkcjonują, nadal jednak nie korzysta z nich ponad połowa uprawnionych kobiet.

– W tej chwili zgłaszalność na badania przesiewowe jest niska i widzimy tutaj ogromną tendencję spadkową, a pandemia COVID-19 dodatkowo pogorszyła sytuację. Teraz spodziewamy się już takich pacjentek, które będą rozpoznawane z nowotworem w stadium zaawansowanym. Dodatkowo wyłania nam się grupa młodych pacjentek z rakiem piersi i niestety one chorują na dużo bardziej zaawansowaną postać nowotworu – mówi serwisowi onkonet.pl Magdalena Kardynał, prezeska Fundacji OmeaLife.

Kobiety, badajcie się! Nie dawajcie szans rakowi. Pamiętajcie, że szybsze rozpoznanie choroby, to większa szansa na powrót do zdrowia.

Comments


DO:ŁĄCZ DO NEWSLETTERA!

bottom of page