top of page

“To może być najważniejszy głos w waszym życiu” – Tusk na Marszu Miliona Serc zwrócił się do młodych

W niedzielne popołudnie (1 października) ulicami Warszawy przeszedł opozycyjny Marsz Miliona Serc. Według szacunków warszawskiego ratusza cel organizatorów został osiągnięty – manifestacja zgromadziła około miliona osób. Nie zabrakło polityków Nowej Lewicy, Trzeciej Drogi, aktywistów i artystów. Głos w trakcie marszu zabrali m.in. lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.Na słowa tego ostatniego polityka uwagę zwróciła Fundacja Impuls, której celem jest być jak największym wsparciem młodzieży działającej społecznie. – Pojawia się pytanie: dla kogo zagłosować? Dla przyszłych pokoleń! – powiedział Rafał Trzaskowski podczas Marszu Miliona Serc. Te słowa są dla aktywistów z fundacji oznaką, że w środowiskach politycznych zaczynają pojawiać się przekazy, o które od miesięcy walczyły organizacje społeczne.

Uwagę zwraca również decyzja Donalda Tuska o zaproszeniu na scenę 22-letniej dziewczyny – Wiktorii Bartosiewicz, która jest kandydatką KO do Sejmu z okręgu gliwickiego.

– To jest najmłodsza kandydatka w tych wyborach do Sejmu. Jeszcze nie miała okazji głosować. Chce powiedzieć coś do was, szczególnie do młodego pokolenia, w sprawie wagi waszego pierwszego głosu. Wasz pierwszy głos, jaki oddacie w tych wyborach, może być najważniejszym głosem w waszym życiu. To być może właśnie od głosu waszego pokolenia, tego pierwszego, jaki oddacie w tych wyborach, zależeć będzie czy jeszcze kiedykolwiek później taki głos będziecie mogli oddać – mówił przewodniczący PO. Przypomnijmy, że w tym roku prawie 1,5 mln osób zyskało prawo wzięcia udziału w wyborach i po raz pierwszy będzie miało okazję zagłosować.– Dlatego jako Fundacja ruszyliśmy i ruszyłyśmy z kampanią mosty_pokoleniowe, która nastawiona jest na zmianę narracji wokół wyborów. Zależy nam na tym, aby przed pójściem na wybory nie zadawać sobie nawzajem pytania, na kogo zagłosujemy, ale dla kogo. Ta zmiana umożliwia osobiste zaangażowanie w proces wyborczy, budowanie wspólnotowości oraz wiary w możliwość wpływu na politykę, a także tworzenie więzi społecznych – tłumaczą Laura Gosiewska i Kacper Parol z Fundacji Impuls. W ramach kampanii powstała strona zaglosujedla.pl, na której zbierane są odpowiedzi na pytanie: dla kogo zagłosujesz?

Podczas Marszu Miliona Serc głos zabrali również inni politycy. Lider Agrounii Michał Kołodziejczak mówił: “Dobrze, że jesteśmy tutaj razem. Przychodzimy z różnych stron, ale mamy jeden cel. Jeden. Tym celem jest Polska. I nigdy nie dajcie sobie wmówić, że Polska nie należy do was”. Robert Biedroń z Nowej Lewicy wskazywał natomiast, że “to kobiety wygrają te wybory”. – Tu dzisiaj jest Polska. Tu jest Polska uśmiechnięta, tolerancyjna, otwarta. Tu jest przyszłość Polski – dodał.

Rzeczniczka stołecznego ratusza przekazała, że Marsz Miliona Serc to największa polityczna manifestacja w historii Warszawy.
Zdjęcie: Twitter/Platforma Obywatelska

Comments


DO:ŁĄCZ DO NEWSLETTERA!

bottom of page