top of page

Strajk Kobiet żąda zmiany definicji gwałtu!

Osoby mające wpływ na legislację, powinny podjąć niezbędne kroki w celu ochrony ofiar przemocy seksualnej. Gotowy projekt ustawy czeka w sejmowej szufladzie: druk sejmowy nr 1091. Definicja gwałtu powinna opierać się na braku zgody — braku "tak".


Dlaczego to ważne?

Obecnie kodeks karny uznaje gwałt za gwałt tylko pod warunkiem udowodnienia popełnienia

zabronionego czynu przez... osobę pokrzywdzoną. Musi ona dowieść swojego rzeczywistego oporu: "czynnego i nieprzerwanego", "głośnego protestu, prośby lub krzyku".


Co musi się zmienić?

Tylko TAK oznacza zgodę! Dość udowadniania własnej krzywdy. Koniec pokazywania siniaków w komisariatach i w sądach. Definicja gwałtu powinna opierać się na braku zgody — braku "tak". Wymaga tego konwencja stambulska, która ratyfikowano już 8 lat temu!


Co zrobić?

Wyślij maila do polityków i polityczek ze swojego województwa. Poniżej wzór – możesz go tylko podpisać, albo napisać list samodzielnie!

Dlaczego teraz?

Idą wybory. To okres obietnic i wyczulenia na potrzeby obywateli i obywatelek. A my mamy ważną potrzebę – zmianę definicji gwałtu. Niech politycy i polityczki wiedzą, że nie mają co liczyć na Twój wyborczy głos bez przywrócenia nam wszystkim fundamentalnych praw!

Comentarios


DO:ŁĄCZ DO NEWSLETTERA!

bottom of page