top of page

Prezydencie, uszanuj nasz wybór! Apelujemy o jak najszybsze zwołanie Sejmu i Senatu

W dobie dynamicznych i niepokojących wydarzeń na świecie Polska potrzebuje stabilności i nowego rządu. Podpisz apel Komitatu Obrony Demokracji i razem z nami daj znać Prezydentowi Andrzejowi Dudzie, że Polkom i Polakom zależy na jak najszybszym zwołaniu Sejmu i Senatu.O co chodzi?

15 października 2023 roku w bezpośrednich, powszechnych i tajnych wyborach 11,5 miliona Polek i Polaków wskazało, jakie wartości są dla nich ważne i komu chcą przekazać władzę w Polsce. 15 października 2023 roku 74,4 proc. społeczeństwa zagłosowało, jasno wskazując, kogo chcą widzieć w nowym rządzie.


15 października 2023 roku ze swoich praw obywatelskich skorzystało więcej Polek i Polaków, niż w 1989, gdy w Polsce zakończył się komunizm. Tak samo, jak wtedy, Polki i Polacy zadecydowali w tych wyborach, że 15 października 2023 roku w Polsce zakończyły się rządy PiS. Ale wybory to dopiero początek.


Teraz rolą Prezydenta jest wskazanie partii i osoby, która otrzyma misję stworzenia nowego rządu – Andrzej Duda musi zwołać pierwsze posiedzenie Sejmu i Senatu najpóźniej do wtorku 14 listopada.


“Zgodnie z art. 154 Konstytucji RP to Prezydent desygnuje Prezesa Rady Ministrów, który z kolei proponuje skład Rady Ministrów. Prezydent powołuje premiera wraz z pozostałymi członkami rządu w ciągu 14 dni od dnia pierwszego posiedzenia Sejmu lub przyjęcia dymisji poprzedniej Rady Ministrów i odbiera przysięgę od członków nowo powołanej Rady Ministrów” – tłumaczy Dziennik Gazeta Prawna.

Co możemy z tym zrobić?

Możemy apelować i żądać przestrzegania prawa i głosu Obywateli i Obywatelek! Podpisz apel KOD do Prezydenta: “Wzywamy, by zgodnie z art. 154 Konstytucji i zasadami demokracji jak najszybciej zwołał Pan Sejm i Senat oraz powierzył formowanie rządu przedstawicielom wybranym przez ponad połowę głosujących”.Dlaczego to ważne?

Dość już mamy przepychanek i niepewności. Lista spraw, które wymagają pilnych działań, się wydłuża – a żeby działać, potrzebne są stabilne struktury państwowe. To nasze demokratyczne prawo jako wyborców i wyborczyń.


15 października pokazaliśmy, że chcemy silnego, bezpiecznego i sprawiedliwego kraju, wielu z nas godzinami stało w kolejkach, by oddać głos w wyborach. Tłumnie ruszyliśmy do urn, żeby pokazać politykom, że nie rezygnujemy z prawa do decydowania o przyszłości swojej ojczyzny. Chcemy, żeby nasz głos był respektowany.Zdjęcie: twitter.com/AndrzejDuda

DO:ŁĄCZ DO NEWSLETTERA!

bottom of page