top of page

Poznaj 5 niezwykłych faktów o lasach!

Międzynarodowy Dzień Lasów to święto ustanowione przez ONZ, które przypada 21 marca. Kiedy zaczęto chronić lasy? W jaki sposób chronią nas przed kryzysem klimatycznym? Jakie korzyści przynosi zanurzenie się w naturze? To doskonała okazja, by poznać 5 niezwykłych faktów o lasach!

Lasy są niezbędne do utrzymania delikatnej równowagi ekosystemów i wspierania niezliczonych gatunków flory i fauny. Nie bez przyczyny nazywane są płucami ziemi, w końcu wdychają dwutlenek węgla i wydychają podtrzymujący życie tlen. Jednak pomimo ich ogromnej wartości, lasy znikają w alarmującym tempie z powodu wycinek i zmian klimatycznych.


Spraw sobie i lasom prezent z okazji Międzynarodowego Dnia Lasów - #dołącz do społeczności, która działa na rzecz ochrony przyrody i bądź na bieżąco!1. Już starożytni wiedzieli, jak ważna jest ochrona lasów!


Koncepcja ochrony lasów nie jest nowa. Od wieków rozumiano znaczenie ochrony swojego środowiska naturalnego. W starożytnych Indiach, Imperium Maurjów (322-185 p.n.e.) uznało potrzebę ochrony lasów i wprowadziło zasady zapewniające ich zachowanie. Podobnie, w XII wieku, angielska Magna Carta zawierała postanowienia dotyczące ochrony lasów królewskich.


Te historyczne przykłady pokazują, że ochrona lasów od dawna była uznawana za niezbędną dla podtrzymania życia i zachowania zdrowej planety. Możemy uczyć się z przeszłości i czerpać inspirację z tych społeczeństw, aby wzmocnić nasze wysiłki w zakresie ochrony lasów.


2. Dom dla milionów gatunków


Lasy są domem dla około 80% różnorodności biologicznej na świecie. Stanowią siedlisko dla niezliczonych gatunków roślin, zwierząt i owadów, z których wiele jeszcze nie zostało odkrytych. Chroniąc lasy, chronimy różnorodność gatunków i utrzymujemy równowagę ekosystemów. Ponadto zachowanie różnorodności biologicznej może prowadzić do odkrycia nowych leków!


3. Lasy to pochłaniacze dwutlenku węgla


Lasy pochłaniają około 2,6 miliarda ton dwutlenku węgla (CO2) każdego roku. Wylesianie nie tylko zmniejsza zdolność Ziemi do pochłaniania CO2, ale także uwalnia zgromadzony węgiel z powrotem do atmosfery. Chroniąc lasy, zwalczamy zmiany klimatyczne i zapewniamy bardziej zrównoważoną przyszłość naszej planety.


4. Naturalne filtry wody


Lasy odgrywają kluczową rolę w regulacji obiegu wody. Oczyszczają wodę poprzez pochłanianie zanieczyszczeń, zapobiegają erozji gleby i pomagają przeciwdziałać powodziom poprzez spowalnianie przepływu wody. Chroniąc lasy, chronimy nasze zasoby wodne i utrzymujemy zdrowy obieg wody, z którego korzysta całe życie na Ziemi.


5. Uzdrawiająca moc natury


Naukowo udowodniono, że spędzanie czasu w lasach poprawia zdrowie psychiczne i fizyczne. Od zmniejszenia stresu i niepokoju po wzmocnienie układu odpornościowego. Korzyści płynących z zanurzenia się w przyrodę jest naprawdę wiele.

Comentários


DO:ŁĄCZ DO NEWSLETTERA!

bottom of page