Musimy działać. Mężczyźni w Polsce coraz częściej chorują na depresję, tysiące z nich rocznie odbiera sobie życie, sytuacja jest bardzo alarmująca. Podpisz apel Fundacji Instytut Przeciwdziałania Wykluczeniom i wesprzyj pierwszy w Polsce telefon zaufania dla mężczyzn.
O co chodzi?
Chociaż statystyki sugerują, że niemal dwukrotnie częściej depresję diagnozuje się u kobiet, nie oznacza to, że mężczyźni nie przechodzą przez kryzysy zdrowia psychicznego. Przechodzą i potrzebują wsparcia. Niestety wielu z nich boi się lub wstydzi zgłosić po pomoc – a wynika to m.in. z silnej stereotypizacji męskich ról i haseł, że “faceci nie płaczą” i “muszą być twardzi”. Mężczyźni w kryzysie pocieszenia szukają w używkach, stają się nerwowi, agresywni, częściej niż kobiety przejawiają ryzykowne zachowania.
Eksperci sugerują, że przy rozszerzeniu listy diagnostycznej, mogłoby się okazać, że depresja wcale nie jest chorobą, która dotyka głównie kobiet – one po prostu częściej zgłaszają się do lekarzy i mają “typowe” objawy.
Co możemy z tym zrobić?
Musimy rozmawiać o problemie, obalać stereotypy, zapomnieć hasła, które bardziej szkodzą mężczyznom, niż im pomagają (nikt w kryzysie nie chce słyszeć, że przecież “chłopaki nie płaczą” i “jako facet masz być twardy”) i popularyzować przedsięwzięcia, które nie tylko nagłaśniają problem pogorszonej kondycji mężczyzn, ale i dają rozwiązania. Podpisz apel Fundacji Instytut Przeciwdziałania Wykluczeniom i pomóż nam dotrzeć do jak największej liczby osób.
Apelujemy o uwagę, zainteresowanie, ale przede wszystkim konkretne wsparcie pierwszego w Polsce telefonu zaufania dla mężczyzn – bezpiecznej przestrzeni, w której potrzebujący mogą uzyskać pomoc lub poradę psychologiczną, porozmawiać o życiu i trudnościach. Nie ma nic wstydliwego w trosce o własne zdrowie emocjonalne i psychiczne. Pora skończyć ze szkodliwą narracją, przez którą tak wielu mężczyzn wstydzi się szukać specjalistycznej pomocy. Proszenie o pomoc jest męskie. Przyjmowanie wsparcia to dowód odwagi. Płacz i mówienie o swoich emocjach jest dla każdego.
Dlaczego to ważne?
Z danych WHO wynika, że w 2019 roku mężczyźni w Polsce odbierali sobie życie prawie najczęściej w Europie. W 2022 roku w naszym kraju 5018 osób popełniło samobójstwo – 4261 to mężczyźni. Oznacza to, że w zeszłym roku średnio dziennie życie odebrało sobie 14 osób – z czego 12 mężczyzn.
Musimy działać. Zdrowie psychiczne mężczyzn wymaga pilnego wsparcia. Potrzebujemy rozwiązań tu i teraz. Politycy i polityczki muszą zrozumieć, że dofinansowanie psychiatrii, instytucji i inicjatyw pomocowych jest palącą koniecznością.
Comments