top of page

O co chodzi w sprawie Justyny Wydrzyńskiej i co można zrobić? 5 najważniejszych faktó

Justyna Wydrzyńska, aktywistka Aborcyjnego Dream Teamu, we wtorek 14 marca została uznana za “winną udzielenia pomocy” w aborcji.

O co chodzi w tej sprawie i dlaczego tak ważne jest, aby o niej mówić i wspierać Justynę? Poznaj 5 najważniejszych faktów i wyraź wsparcie dla Justyny, podpisując list!1. Trzy lata temu Justyna Wydrzyńska pomogła Annie (imię zmienione) w aborcji, przekazując jej tabletki do bezpiecznej aborcji domowej. Anna chciała przerwać ciąże, aby uwolnić się od przemocowego męża. Kiedy Anna wróciła z tabletkami do domu, czekała tam na nią policja, wezwana przez jej męża.


Podczas procesu Anna wysłała list do Justyny, w którym dziękuje jej, za pomoc i nazywa to, co zrobiła Justyna “aktem człowieczeństwa”.


2. Justyna Wydrzyńska została przez sąd uznana za WINNĄ UDZIELENIA POMOCY i skazana na ograniczenie wolności na 8 miesięcy przez wykonywanie nieodpłatnej pracy przez 30 godzin miesięcznie.


Jak pisze Aborcyjny Dream Team, “można powiedzieć, że Justyna pomagająca od 16 lat w aborcjach odpracowała już tę karę z nawiązką”.


3. Mimo wyroku skazującego Justyna Wydrzyńska nie czuje się winna i przyznaje, że “zrobiłaby to samo jeszcze raz”. Deklaruje także, że nadal będzie pomagać kobietom i działać w Aborcyjnym Dream Teamie!


4. Agnieszka Brygidyr-Dorosz - sędzina, która wydawała wyrok skazujący Justynę, tego samego dnia została awansowana do Sądu Apelacyjnego w Warszawie. To kolejne potwierdzenie, że proces i wyrok miał charakter polityczny i bezpośrednio przyczynił się do awansu sędziny, która ubiegała się o niego już kilka miesięcy wcześniej.


5. Z badań przeprowadzonych na zlecenie Amnesty International w lutym 2023 roku wynika, że prawie połowa (47%) Polek i Polaków zrobiłaby #jakJustyna i pomogłaby w aborcji drugiej kobiecie z powodu przemocy domowej.


Co teraz? Teraz musimy działać, wyraź solidarność z Justyną i powiedz razem z nami wprost “dla nas nigdy nie będziesz winna” - PODPISZ LIST DO JUSTYNY!


Pomoc w aborcji to nie przestępstwo! To akt solidarności, człowieczeństwa i empatii.
Comments


DO:ŁĄCZ DO NEWSLETTERA!

bottom of page