top of page

NIE dla podręcznika HiT w polskich szkołach. Podpisz apel

Leczenie homoseksualizmu, zaprzeczanie kryzysowi klimatycznemu, szczucie na polityków opozycji, krytyka aborcji i in vitro. Do tego błąd na błędzie i odwoływanie się do opinii, zamiast danych naukowych. Podpisz apel, jeżeli też nie zgadzasz się, by uczennice i uczniowie w polskich szkołach “uczyli się" z takiego podręcznika.

O co chodzi? Do polskich szkół trafiła druga część podręcznika do Historii i teraźniejszości autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego, historyka i byłego europosła PiS, który swego czasu podważał teorię ewolucji oraz nazywał strajki kobiet „buntem barbarzyńców”. Pierwsza swoją premierę miała dokładnie rok temu i za sprawą wątpliwych merytorycznie treści zyskała sławę w mediach. Na szczęście niewiele szkół zdecydowało się z podręcznika skorzystać – na 2,3 tysiąca placówek ponadpodstawowych z całego kraju tylko 53 wybrało książkę do historii wydaną przez wydawnictwo Biały Kruk (do tej pory kojarzonego z publikacjami o charakterze religijnym). Mapę szkół „wolnych od (s)HiT-u” stworzył ruch Wolna Szkoła we współpracy z aktywistami, uczniami, rodzicami i nauczycielami.

Nie zmienia to faktu, że propagandowe treści prof. Roszkowskiego trafiły do setek uczennic i uczniów. I podobnie może być teraz. Czy naprawdę chcemy, żeby dzieci chłonęły kłamstwa, a zamiast tolerancji i empatii uczyły się, kto jest “wrogiem narodu” i jakie grupy należy wykluczać ze społeczeństwa?

Co możemy z tym zrobić? Możemy sprzeciwiać się i apelować – podręcznik HiT powinien zostać całkowicie wycofany z obiegu. Zaprzecza podstawowym zasadom edukacji – jest pełen pogardy, homofobii, prezentuje wąski punkt widzenia i linię programową partii rządzącej, a także roi się w nim od błędów. Chcemy rzetelnej edukacji, nie indoktrynacji. Podpisz apel i wyraź swój sprzeciw! Powiedzmy NIE podręcznikowi HiT w polskich szkołach.


Dlaczego to ważne? Niemal każda strona drugiej części podręcznika do historii autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego sprawia, że przecieramy oczy ze zdumienia. Bez wątpienia autor w wielu miejscach pomylił, czym są fakty, a czym opinie (tym bardziej na te oparte na kłamstwach, nie powinno być miejsca w materiałach edukacyjnych!).

Szkoła to miejsce, w którym uczennice i uczniowie powinni mieć zapewnioną rzetelną, popartą wiedzą naukową edukację. To miejsce swobodnej dyskusji, nauki tolerancji i krytycznego myślenia. To miejsce, w którym każda uczennica i każdy uczeń powinien czuć się bezpieczny, akceptowany i zrozumiany. Nie trzeba wielkich pokładów empatii, żeby domyślić się, jak poczuje się dziecko LGBT, które na lekcji dowie się, że “powinno być leczone” ze swojej orientacji.

To obecni uczniowie i uczennice za kilka lat staną przed największymi wyzwaniami współczesnego świata. To oni będą szukać rozwiązań, kreować debatę publiczną, borykać się z coraz gorszymi konsekwencjami zmian klimatycznych. Należy im się rzetelna edukacja i dostęp do wiedzy naukowej. Ograniczone opinie, propagandowe treści zakłamujące rzeczywistość nie ułatwią im wejścia w dorosłość i rozumienia świata. Nie chcemy, żeby młode Polki i młodzi Polacy byli “edukowani” w oparciu o podręcznik, którego celem jest ograniczać, a nie rozwijać.

HiT to mentalny powrót do najgorszych praktyk z PRL-u, to szkodliwy i niebezpieczny materiał propagandowy. Nie chcemy go w polskich szkołach!
Zdjęcie: Eliott Reyna/Unsplash

Comments


DO:ŁĄCZ DO NEWSLETTERA!

bottom of page