top of page

"Transpłciowość to choroba", czyli o mitach wokół tranzycji

Czym jest tranzycja i jakie są najczęstsze mity na jej temat? Poznaj Ninę - redaktorkę naczelną portalu tranzycja.pl, która obala mity i opowiada nam o tym, z jakimi problemami najczęściej spotykają się osoby transpłciowe.


Tranzycja.pl razem z Grupą Stonewall uruchomili petycję w sprawie zakazania w Polsce „terapii konwersyjnej”.


Mit 1. Zmiana płci = operacja genitaliów. Transpłciowość nie jest ściśle połączona z genitaliami i chęcią ich zmiany. Nie każdy tego chce, to sprawa osobista i indywidualna. Często prawna i społeczna akceptacja są ważniejsze, niż sama operacyjna korekta płci.


Mit 2. Transpłciowość to choroba lub kara. To, co najczęściej dotyka osoby transpłciowe to społeczne postrzeganie płci. Problemem jest społeczeństwo, które wpycha nas w określone przegródki, dyscyplinuje nas i karze za wszelkie formy odstępstwa. Zresztą nie dotyczy to jedynie osób trans! Wiele z problemów, które odczuwają transkobiety to problemy, z którymi borykają się także ciskobiety, na przykład kompleksy wynikające ze społecznych ideałów piękna. Powinniśmy mniej myśleć o transpłciowości w kategoriach medycznych, a bardziej w kategoriach politycznych, w których ciągle jesteśmy pomijaną i marginalizowaną mniejszością. Większość naszych problemów wynika ze sposobu funkcjonowania społeczeństwa, a nie z samej transpłciowości.


Mit 3. Wizyta u psychoterapeuty może „wyleczyć” z transpłciowości. „Terapia konwersyjna” to nic innego jak przemoc psychiczna stosowana na osobach LGBTQIA. Najczęściej jest to rodzaj „psychoterapii”, która ma za zadanie podważyć zaufanie osoby do samej siebie, zawstydzić ją i wywołać poczucie winy. „Terapia konwersyjna” z niczego nie leczy, a jej najczęstszym skutkiem są pogorszenie zdrowia psychicznego, depresja i myśli samobójcze.


Terapia konwersyjna musi zostać zakazana, dlatego dołącz do nas i podpisz petycję tranzycja.pl i Grupy Stonewall! Bądź częścią zmian — działaj!Comments


DO:ŁĄCZ DO NEWSLETTERA!

bottom of page