top of page

Mają dość dyrektora. Leśnicy zaprotestują jeszcze przed wyborami

Protest przed siedzibą Lasów Państwowych zapowiedziała NSZZ Solidarność Krajowa Sekcja Pracowników Leśnictwa. O sprawie poinformowała Wirtualna Polska.Jak podają media, jeszcze przed wyborami związkowcy mają upomnieć się o prawa pracownicze. Protest zapowiedziano na sobotę. Rozpocznie się o 10:00 pod siedzibą Lasów Państwowych. Gazeta Wyborcza informuje, że leśnicy “mają dość dyrektora i chcą jego dymisji”, a także, że “okazało się, że akurat pod dwiema siedzibami dyrekcji Lasów Państwowych: regionalną w Łodzi i generalną w Warszawie zostały zgłoszone zgromadzenia publiczne w dni robocze aż do 13 października włącznie”.

Skąd decyzja o proteście? Jak czytamy w WP to efekt niepowodzenia rozmów związkowców z Dyrektorem Generalnym LP. W trakcie “rozmów ostatniej szansy” leśnicy domagali się m.in. "zaprzestania i zapobiegania dyskryminacji" za krytykę regionalnych władz, równego traktowania przy przyznawaniu nagród i awansów, lepszej organizacji pracy, dbałości o merytoryczne przygotowanie kadry kierowniczej. Chcieli również uzyskać zapewnienie, że nie poniosą konsekwencji za udział w akcjach protestacyjnych.

Związkowcy oczekiwali jasnego stanowiska w określonych przez siebie obszarach. “W związku z brakiem deklaracji zapadła decyzja o proteście. Leśnicy, z którymi rozmawiamy, podkreślają, że to walka o prawa pracownicze. (…) że byli zdeterminowani, by pokazać swój sprzeciw jeszcze przed wyborami. Dodają, że w ich akcji protestacyjnej udziału nie bierze Związek Leśników Polskich w Rzeczypospolitej Polskiej” – czytamy w artykule.

Szefem Lasów Państwowych jest Józef Kubica, członek Suwerennej Polski i kandydat do Sejmu z list PiS (w okręgu obejmującym powiaty gliwicki i tarnogórski). WP przypomina, że w ostatnich miesiącach pracownicy Lasów Państwowych z powodu odgórnych próśb angażowali się w zbiórkę podpisów pod projektem ustawy "W obronie polskich lasów". Projekt promowali politycy partii Zbigniewa Ziobry.

W marcu 2023 roku TVN24 informowało, że “Dyrektor Lasów Państwowych otwarcie agituje na rzecz prawicy”. I to w mundurze leśnika. – Jesteśmy gotowi, żeby wygrać tę wielką batalię wyborczą. Myślę, że damy radę, że polska prawica pokaże teraz rzeczywiście swoją wielką moc – mówił Józef Kubica. Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL, podkreślał wtedy, że “to upokorzenie dla pokoleń leśników w Polsce”.


Źródła: wp.pl, Gazeta Wyborcza

Zdjęcie główne: Zrzut ekranu/YouTube/Blogpressportal

コメント


DO:ŁĄCZ DO NEWSLETTERA!

bottom of page