top of page

Domagamy się odebrania immunitetu Braunowi. Podpisz petycję

Skandaliczne zachowanie Grzegorza Brauna odbiło się echem na całym świecie. Podpisz petycję Fundacji Basta i razem z nami żądaj, żeby polityk został pociągnięty do odpowiedzialności. 


O co chodzi? 

Podczas posiedzenia Sejmu, 12 grudnia, poseł Grzegorz Braun z Konfederacji kolejny raz przekroczył granicę nienawiści. Polityk złapał za gaśnicę w holu sejmowym i zgasił świece chanukowe.  


Świecznik chanukowy jak co roku ustawiono w gmachu Sejmu RP z okazji żydowskiego święta jako symbol wielowiekowej historii współistnienia społeczności polskiej i żydowskiej. Braun nie tylko zaatakował symbol religijny, ale i kobietę, która próbowała go powstrzymać. Następnie wszedł na podium w sali plenarnej, gdzie określił Chanukę jako "szatańską". Tłumacząc swoje zachowanie, powiedział, że przywraca "normalność". 

To kolejny raz, kiedy poseł Konfederacji używa siły fizycznej, aby wymuszać na innych swoje poglądy. Świat dowiedział się o tym, że w Polsce nadal mamy problem z nienawiścią. 

 

Co możemy z tym zrobić? 

Podpisz się pod apelem o natychmiastowe odebranie posłowi Braunowi immunitetu. Pokażmy, że nie ma naszej zgody na nienawiść. Podobne incydenty już nigdy nie powinny się wydarzać w przestrzeni publicznej. Głośno się sprzeciwiajmy i oczekujmy, że osoby, które dopuszczają się takich czynów – niezależnie, kim są – poniosą konsekwencje. 


Fundacja Basta Barta Staszewskiego złożyła wniosek do Komisji Etyki poselskiej i chce dołączyć do postępowania, które zostanie wszczęte na wniosek Sejmu RP. Musimy dopilnować tego, żeby poseł Braun nie uniknął kary – aby to zrobić, musimy opłacić działania prawnika. Jeśli masz taką możliwość – wesprzyj działania Basty! Nadwyżkę kwotę Fundacja przeznaczy na walkę z mową nienawiści w mediach. 

 

Dlaczego to ważne? 

O czynie Grzegorza Brauna napisały media na całym świecie. To wielki wstyd, ale też dobry moment, żeby wyraźnie zaznaczać, że Polki i Polacy nie zgadzają się na mowę nienawiści. Polityk musi ponieść konsekwencje. 
Zdjęcie: zrzut z ekranu/YouTube/Sejm RP

Comments


DO:ŁĄCZ DO NEWSLETTERA!

bottom of page