top of page

Czym w pierwszej kolejności powinien zająć się nowy rząd? Wyniki sondażu

Już za kilka dni będziemy mieli nowego premiera, a prace zacznie nowy rząd. Czym powinien zająć się w pierwszej kolejności?O to zapytano Polki i Polaków w najnowszym sondażu United Surveys dla DGP i RMF FM. Ankietowani mogli z listy wybierać trzy najważniejsze ich zdaniem kwestie. Na podium znalazły się: odblokowanie środków z KPO (48,8 proc.), reforma ochrony zdrowia (41,3 proc.) i reforma wymiaru sprawiedliwości (38,3 proc.). Według badanych tymi obszarami najpierw powinna zająć się koalicja rządząca.

Na dalszych miejscach znalazły się: wprowadzenie kwoty wolnej od podatku w wysokości 60 tys. zł, kontynuowanie projektów infrastrukturalnych (CPK, elektrownie atomowe), zmiany w mediach publicznych, uporządkowanie podatków (w tym cofnięcie niektórych zmian z polskiego ładu). Na końcu listy znalazły się dwa aspekty, za które koalicja już się zabrała, czyli rozliczenie rządów PiS (20,4 proc.) i państwowe dofinansowanie in vitro (niecałe 8,7 proc.).


Dla zwolenników KO najważniejsze są zmiany w sądach i prokuraturze (85 proc. wskazań), dla sympatyków Lewicy i Trzeciej Drogi – odblokowanie KPO (odpowiednio 86 proc. i 68 proc.), a dla wyborców PiS – kontynuowanie inwestycji (CPK i elektrownie atomowe).

Na razie politycy i polityczki czekają na zakończenie prac dwutygodniowego rządu Mateusza Morawieckiego (który według niektórych “zastawia pułapki” na swoich następców). Według zapowiedzi Szymona Hołowni powołanie nowego premiera odbędzie się 11 grudnia (po wygłoszeniu przez Morawieckiego exposé) lub dzień później.

Prezydent Andrzej Duda pytany o zaprzysiężenie gabinetu Donalda Tuska zapewnia, że nie będzie „przeciągał i opóźniał”.Zdjęcie: zrzut z ekranu/Youtube/Donald Tusk - kanał oficjalny

Comments


DO:ŁĄCZ DO NEWSLETTERA!

bottom of page