top of page

Bracia Sekielscy zrzucają bombę chwilę przed wyborami. Ich film o aferze SKOK trafił do sieci

Zapowiadane od dawna “Korzenie zła” o kulisach afery Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych – film produkcji Tomasza i Marka Sekielskich – trafiły do sieci na kilka godzin przed ciszą wyborczą.Prawie dwugodzinny dokument, wyprodukowany przez Sekielski Brothers Studio, pojawił się na oficjalnym kanale braci Sekielskich na YouTube. Film o jednej z największych afer III Rzeczpospolitej można obejrzeć za darmo. Jak mówi Tomasz Sekielski w rozmowie z Onetem, produkcja “pokazuje przerażający obraz bezradności państwa”: “ To, co Jarosław Kaczyński nazywa ‘układem’, ma się dobrze, bez względu na to, czy rządzi PiS, PO, czy SLD”.


Realizacja projektu została sfinansowana z internetowej zbiórki – zebrano na ten cel 550 tysięcy złotych. Bracia Sekielscy już w 2018 roku poinformowali, że zajmują się tematem SKOK-ów i planują nagrać film, później wielokrotnie przekładali datę premiery. Ostatecznie, ku zaskoczeniu wielu osób, które spekulowały, że bracia zostali przekupieni, zdecydowali się na publikację chwilę przed wyborami parlamentarnymi. Tomasz Sekielski udostępnił film w mediach społecznościowych z komentarzem: “To dopiero początek”.
Wcześniejsze produkcje Sekielskich o pedofilii w Kościele – "Tylko nie mów nikomu" i "Zabawa w chowanego" – odbiły się szerokim echem w mediach.


Przypomnijmy, że afera SKOK, chociaż uważana jest za jedną z największych afer III Rzeczpospolitej, nadal pozostaje nierozwiązana. Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa z powodu niedostatecznego nadzoru finansowego miała umożliwiać wyłudzanie pieniędzy. W końcu SKOK ogłosił upadłość, a tysiące osób straciły ogromne pieniądze. Wielu z nich do dziś ich nie odzyskało.


“Skutki upadłości były dotkliwe: Bankowy Fundusz Gwarancyjny zwrócił 45 tysiącom deponentów łącznie 2,2 miliarda złotych depozytów. Prawie 800 osób miało jednak więcej niż gwarantowane 100 tysięcy euro i kasa była im winna jeszcze 120 milionów złotych. Śledztwo dotyczące upadku kasy ujawniło nieprawidłowości w działalności SKOK Wołomin. W toku prokuratorskich śledztw wyłoniono aż 112 podejrzanych. W sumie usłyszeli około 170 zarzutów” – pisze WP.


“Przy okazji zatrzymań osób zamieszanych w aferę, wyszły na jaw powiązania z władzami i powoływanie się na polityczne wpływy i kontakty m.in. z rodziną Kaczyńskich” – czytamy w artykule gazety.pl. “Korzenie zła” w zamyśle autorów mają pokazać powiązania SKOK-ów z politykami partii rządzącej i służbami specjalnymi.

Comentarios


DO:ŁĄCZ DO NEWSLETTERA!

bottom of page