top of page

5 faktów o zdrowiu psychicznym mężczyzn w Polsce

Mężczyźni rzadziej zgłaszają się po pomoc, długo ukrywają swoją gorszą kondycję psychiczną i szukają rozwiązań "na własną rękę" niestety często związane jest to ze spożyciem używek, głównie alkoholu. Eksperci od zdrowia psychicznego podkreślają, że chociaż statystycznie na depresję choruje mniej mężczyzn niż kobiet, to wiele wskazuje, że są to dane niedoszacowane. Oto 5 faktów o męskiej kondycji psychicznej.
  • Statystyki sugerują, że niemal dwukrotnie częściej depresję diagnozuje się u kobiet, dlatego bardzo długo uznawało się ją za "chorobę kobiecą". Nie oznacza to jednak, że mężczyźni nie chorują – istnieje prawdopodobieństwo, że rzadziej trafiają do lekarzy i bagatelizują symptomy. Silna stereotypizacja męskich ról sprawia, że mężczyźni częściej niż kobiety chorują na depresję ukrytą, doświadczają napadów złości, podejmują większe ryzyko i nadużywają substancji psychoaktywnych.


  • Używki, a szczególnie alkohol, to częsty "plaster" stosowany przez osoby w złej kondycji psychicznej. Czujemy się źle, więc pijemy, przez chwilę jest nam lepiej, ale... to pułapka. Alkohol nadwyręża narządy wewnętrzne i układ nerwowy, potęguje lęki i napięcia, ostatecznie sprawiając, że nasz stan jest jeszcze gorszy. Popandemiczne dane pokazują, że wskaźnik spożycia alkoholu w Polsce rośnie – z raportu PARPA wynika, że kobiety deklarują spożywanie średnio 2,2 l czystego alkoholu rocznie, a mężczyźni około 8 litrów, czyli 3,6 razy więcej. Niestety to również mężczyźni dominują w grupie osób uzależnionych. "Narodowy Instytut Zdrowia Psychicznego zauważa również, że samoleczenie alkoholem i innymi substancjami jest częstym objawem depresji wśród mężczyzn i że może to zaostrzyć problemy zdrowia psychicznego, oraz zwiększyć ryzyko wystąpienia innych chorób" – czytamy w artykule we Wprost.


  • Kobiety leczą się w poradniach zdrowia psychicznego o 50 proc. częściej niż mężczyźni. I to również wynikać może z między innymi powszechnych haseł, że "mężczyzna powinien być silny i twardy", więc terapia czy spotkanie z psychologiem jest dla niego ujmą.


  • Depresja i kryzys psychiczny u mężczyzn na ogół objawia się inaczej niż u kobiet. Dr n. med. Sławomir Murawiec z Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego w rozmowie z PAP podkreśla, że konieczne jest rozszerzenie listy diagnostycznej objawów o te "typowo męskie" (złość, agresja, nerwowość, drażliwość, zachowania ryzykowne), bo wtedy "okazuje się, że statystyki ulegają zmianie". "Dowiodła tego Lisa A. Martin, która w 2013 roku opublikowała [...] wyniki swoich badań. Wynika z nich jasno, że jeśli zmieni się kryteria diagnostyczne, okazuje się, że mężczyźni chorują na depresję nawet częściej niż kobiety! (26,3 proc. vs. 21,9 proc.). Podobnego zdania był też Wolfgang Rutz, który w swoim badaniu na temat występowania depresji opublikowanym w Lancecie napisał: "Zarówno na Gotlandii, jak i wszędzie indziej obie płci są równie często, ale w odmienny sposób dotykane objawami depresyjnymi" – wyjaśniał dr Murowaniec.


  • Z danych WHO wynika, że w 2019 roku mężczyźni w Polsce odbierali sobie życie prawie najczęściej w Europie. W 2022 roku w naszym kraju 5018 osób popełniło samobójstwo – 4261 to mężczyźni.


Instytut Przeciwdziałania Wykluczeniom prowadzi pierwszy w Polsce telefon zaufania dla mężczyzn. Jeśli potrzebujecie pomocy/porady psychologicznej i szukacie bezpiecznej przestrzeni, aby móc porozmawiać o swoim życiu czy trudnościach, nie obawiajcie się wybrać numer: 608 271 402
Źródła:

https://www.pokonajlek.pl/zdrowie-psychiczne-polakow/

Raport "Sytuacja zdrowotna ludności polski i jej uwarunkowania 2020", Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny

https://zdrowie.pap.pl/wywiady/psyche/meska-depresja-moze-przebiegac-inaczej-niz-kobiecaComments


DO:ŁĄCZ DO NEWSLETTERA!

bottom of page