top of page

#2119pln, dlaczego osoby opiekujące się OzN protestują?

2119 złotych - tyle jeszcze w zeszłym roku wynosiło świadczenie, jakie przysługuje osobom opiekującym się osobami z niepełnosprawnościami. W tym roku zwiększyło się ono do 2458 złotych, ale za tą kwotę w zasadzie wciąż nie da się przeżyć – opłacić wszystkich rachunków, nie wspominając nawet o lekach, terapii, rehabilitacji, specjalistycznych sprzętach czy częstych dojazdach do specjalistów, czyli o wszystkim, co jest codziennością osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Chcesz pracować? Tracisz świadczenie.

Prawo do pracy prawem człowieka


Prawo do podjęcia pracy i otrzymania za nią wynagrodzenia, czyli do godnego życia jest prawem człowieka. Zakazywanie jej jest nie tylko wpychaniem ludzi w ubóstwo i wykluczenie, ale także odbieraniem możliwości otrzymania godnej emerytury, kredytu czy po prostu decydowania o swojej przyszłości.


Opieka nad osobą z niepełnosprawnością jest pracą 24/7, bez możliwości wzięcia zwolnienia, nie mówiąc już o urlopie. Jak to możliwe, że kwota, którą państwo “oferuje” nie jest nawet zbliżona do najniższej krajowej?


16 marca 2023 roku w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, odbyły się negocjacje dotyczące m.in. możliwości pracy opiekunów bez ryzyka utraty świadczenia pielęgnacyjnego.


Chcecie chronić życie?


Najwyższy czas, aby osoby rządzące, które co krok odbierają kobietom prawo do decydowania o własnej ciąży, wzięły odpowiedzialność za ludzi. Nie tylko w okresie prenatalnym. Walka osób opiekujących się osobami z niepełnosprawnościami to walka o godne życie dla nich i ich bliskich.


Według sondażu przeprowadzonego dla „Rzeczpospolitej” prawie 70% społeczeństwa popiera protestujących! #2119pln to też nazwa grupy, która apeluje do Ministry Rodziny i Polityki Społecznej o zniesienie zakazu pracy zarobkowej dla osób otrzymujących świadczenie pielęgnacyjne związane z niepełnosprawnością ich bliskich i o zapewnienie prawa do godnego życia tym, którzy przez opiekę nadbliskimi nie mogą podjąć pracy. Do:łącz do nich i podpisz list do ministry !


Comments


DO:ŁĄCZ DO NEWSLETTERA!

bottom of page